آیا روش های بزرگتر کردن کفش اسکیت استاندارد هستند؟


اگر شما صاحب کفش اسکیت هستید و  کفش اسکیتی دارید که برای شما کوچک شده یا درآینده کوچک میشود، ممکن است به دنبال روش های بزرگتر کردن کفش اسکیت خود باشید. ممکن است از خود بپرسید که آیا روش های بزرگتر کردن کفش اسکیت هزینه خاصی دارد؟ یا اینکه این که این روش های بزرگتر کردن کفش اسکیت، اصلا استانداردی دارد؟ 

اگر شما به دنبال پاسخ به این سوالات هستید این مطلب برای شماست.
امروزه اسکیت یکی از ورزش های محبوب در کشور ما در میان جوانان و نوجوانان است. بعد از برقراری ارتباطات تجاری در میان کشور های مختلف و برگذاری مسابقات رسمی برای این رشته، این ورزش به کشور های مختلف ار جمله ایران وارد شد. به علت محبوبیت بالای این ورزش، ورزش های دیگری نیز با الهام از اسکیت ابداع شدند که از معروفترین آن ها میتوان به اسکیت روی یخ و پاتیناژ اشاره نمود.

محصول پیشنهادی : اسکوتر ساده ترمز دار
مانند هر ورزش دیگری که ابزار یا وسیله خاصی انجام میشود، این ورزش نیز دارای استاندارد های مخصوص به خود میباشد، که مهمترین استاندارد های آن برای مهمترین ابزار این ورزش، یعنی کفش اسکیت میباشد. این استاندارد ها در طی سال ها آزمایش شده و امروزه به کامل ترین حالت خود رسیده است. این استاندارد ها برای کفش اسکیت، نه تنها برای مسابقات، بلکه برای حفظ جان اسکیت سوار و ایمنی هر چه بیشتر ورزشکار طراحی شده است.

اگر به دنبال مشاهده و خرید محصولات لوازم جانبی اسکیت هستید اینجا کلیک کنید


انواع مراحل و روش های بزرگتر کردن کفش اسکیت


اصولا یکی از اتفاقات معمولی که برای اکثر اسکیت سوارانی که در دوران کودکی و نوجوانی این ورزش را شروع کرده اند رخ میدهد، بحث کوچک شدن کفش اسکیت پس از چند سال میباشد. این کوچک شدن کفش اسکیت موجب شده تا بسیاری از صاحبان کفش اسکیت به این فکر کنند که آیا امکان بزرگتر کردن کفش اسکیت وجود دارد؟ جواب این سوال به چندین فاکتور بستگی دارد.


 اسکیت های متغیر

یکی از ویژگی های جالبی که ابتکار برخی از شرکت های تولید کننده کفش های اسکیت در برخی از محصولات خود به کار میبرند، بحث متغییر بودن سایز کفش میباشد. این کفش ها بر اساس اصول استاندارد و مورد تائید طراحی شده است. این متغییر بودن سایز معمولا در دوحالت قابل انجام میباشد. در حالت اول تنها قسمت فلزی نوک کفش اسکیت رو به جلو حرکت میکند. در حالت دوم علاوه بر حرکت قسمت بالایی، قسمت ، پایینی نیز حرکت میکند.گرچه یکی از مهمترین نکاتی که باید به آن توجه داشت این است که اگر سایز پای اکنون شما با سایز پای آن زمان که کفش های اسکیت خریده اید، خیلی اختلاف داشته باشد،  شما نیاز به تعویض کفش های اسکیت خود دارید، زیرا با بزرگتر شدن سایز پا، قطر چرخ ها تغییری نداشته و احتمال شکستن کفش نیز وجود دارد.

جهت خرید و مشاهده محصولات اسکیت اینجا کلیک کنید


اسکیت های ثابت


این نوع کفش های اسکیت، اندازه ثابتی داشته و قابل تغییر نیست. بیشترین نوع اسکیتی که در بازار موجود است، از این نوع کفش اسکیت میباشد. تقریبا برای تمام کودکان و نوجوانان و جوانان کفش های اسکیت ثابت در سایز های مختلف وجود دارد. یکی از تفاوت های مهم در اسکیت کودکان با بزرگسالان در اندازه چرخ ها میباشد به طوری که با بزرگ شدن سایز قطر چرخ ها نیز افزایش میابد. یکی از نکات مهمی که باید بدانید این است که تعداد چرخ ارتباط چندانی با بازه سنی برای پوشیدن کفش ندارد به صورتی که حتی برخی از کفش های اسکیت مناسب برای بزرگسالان دارای سه چرخ میباشد ولی کفش های اسکیت کودکان چهار چرخ دارد.

از نکات مهمی که هنگام خرید کفش اسکیت ثابت باید مد نظر داشت، سایز انتخابی آن است زیرا پس از انتخاب کفش اسکیت با سایز مورد نظر شما قادر به تغییر سایز کفش نمیباشید و برای این تغییر سایز شما مجبور به تعویض کفش میباشید. برای انتخاب کفش دقت کنید که کفش اسکیت تنگ را انتخاب نکنید زیرا کفش اسکیتی که مقداری دارای فضای آزاد باشد را میتوان با استفاده از محکم کردن بند های کفش در پا محکم و فیکس نمود اما کفش اسکیت که کوچک تر از سایز پای اسکیت سوار باشد را نمیتوان افزایش سایز داد. علاوه بر این موضوعات در صورت داشتن کفش اسکیت کوچک تر از سایز پای اسکیت سوار، به علت قرار گیری نامناسب پا در کفش، پس از گذشت زمان مشکلات متعددی از جمله زخمی شدن پا، به وجود آمدن میخچه، کمر درد، زانو درد و .... برای اسکیت سوار به وجود میاید.

محصول پیشنهادی : اسکیت فلایینگ ایگل


 سایر روش ها


سایر روش های بزرگتر کردن کفش اسکیت دیگر که برای تنظیم سایز کفش اسکیت برای پای اسکیت سوار به کار میرود، غیر استاندارد بوده و به هیچ عنوان تائید نمیشود. از انواع این تغییر در سایز کفش ها میتوان به تغییر در تعداد چرخ های کفش، تغییر در اندازه قسمت پارچه ای کفش، تغییر در طول محور قسمت فلزی کفش که چرخ ها به آن متصل میشوند. این روش ها موجب کاهش شدید ضریب ایمنی کفش شده و همچنین کاهش عمر مفید کفش اسکیت مورد استفاده را به دنبال دارد.

به علت داشتن سرعت قابل توجه در حین حرکت با کفش اسکیت، هر گونه تغییر غیر استاندارد در کفش میتواند خطرات جانی و مالی برای اسکیت سوار بوجود بیاورد. از جمله این خطرات میتوان به قفل شدن چرخ ها به علت ریگلاژ نبودن چرخ ها و خرابی بلبرینگ ها، در رفتگی چرخ های به علت دستکاری در محور و نامتوازن شدن فشار توضیعی به هر چرخ، شکستگی و تاب برداشتن بدنه به علت دستکاری در محور اصلی و فلزی کفش اسکیت برای افزایش سایز اشاره نمود.
با تمام توضیحات بالا، برای تغییر سایز کفش اسکیت چه کار کنیم؟

به طور خلاصه اگر به دنبال تغییر سایز کفش اسکیت خود هستید دو روش وجود دارد. در صورت ثابت و فیکس بودن کفش اسکیت، شما مجبور به تعویض و یا خرید کفش اسکیت میباشید. اگر کفش اسکیت شما دارای قابلیت تغییر سایز است، شما میتوانید سایز کفش خود را با استفاده از دفترچه راهنمایی کفش تغییر دهید. باید توجه داشته باشید که این تغییر سایز محدود بوده و اگر سایز پای شما با تغییرات قابل توجهی مانند بلوغ مواجه بوده است، شما نیاز به خرید مجدد کفش اسکیت هستید. به طور کلی سایر روش های بزرگتر کردن کفش اسکیت که موجب تغییر در ساختار کفش به صورت دستی و بدون تائید شرکت سازنده بوده، توصیه نمیگردد.