پشتیبانی 09356040365

دستگاه فیله کمر

کمی صبر کنید...

دستگاه فیله کمر

دستگاه فیله کمر، وسیله‌ای کارآمد است که تقویت عضلات کمر را امکان‌پذیر می‌کند. این دستگاه را با نام دستگاه‌ هایپراکستنشن نیز می‌شناسند؛ این دستگاه برای افرادی که به دنبال یک وسیله در دسترس جهت ورزش روزانه هستند یک انتخاب ایده‌آل است. تمرین کردن با دستگاه فیله کمر نه‌فقط ناحیه کمر بلکه عضلات شکم و همسترینگ را نیز درگیر می‌کند. نکته‌ای که ارزش خرید این دستگاه را به شکل قابل‌توجهی افزایش می‌دهد.

دستگاه‌ هایپراکستنشن یا فیله کمر انواع مختلفی دارد که علیرغم ساختارهای متفاوت، تقریباً به یک روش مشابه عمل می‌کنند. این دستگاه‌ها برای تثبیت پایین‌تنه به یک سیستم تکیه‌گاه بالشتی مجهز هستند. ورزشکار با تکیه به این تکیه‌گاه تلاش می‌کند تا به کمک عضلات کمر، بالاتنه را خم و راست کند.

ساختار دستگاه فیله کمر

دستگاه‌های متداول هایپراکستنشن دارای یک پد بزرگ هستند که درواقع همان تکیه‌گاه اصلی را فراهم می‌کند. ورزشکار باید طوری روی این پد دراز بکشد که صورتش به سمت زمین باشد. این پد به اندازه‌ای که نواحی مفاصل و کشاله‌های ران را ساپورت کند، بزرگ است و معمولاً بین نیم تا یک متر از زمین فاصله دارد. به‌موازات پای ورزشکار، یک میله پدگذاری‌شده وجود دارد که پاها روی آن قرار می‌گیرند. کمی عقب‌تر، پد دیگری وجود دارد که وقتی ورزشکار به‌درستی روی دستگاه می‌آید، روی تاندون‌های آشیل (که در پشت پا قرار دارند) واقع می‌شود. در بسیاری از مدل‌ها و در بخش تحتانی دستگاه، معمولاً دو یا چند دسته به چشم می‌خورد که ورزشکار می‌تواند برای انجام آسان‌تر تمرین از آن‌ها کمک بگیرد.

پدهای بالشتک دار، پایین‌تنه ورزشکار را در حالت بی‌حرکت و ثابت قفل می‌کنند. ورزشکار باید از وضعیت صحیح اندام‌هایش نسبت به بخش‌های مختلف دستگاه فیله کمر خصوصاً پدها اطمینان حاصل کند. حصول این اطمینان برای جلوگیری از تحمیل فشار به نواحی ضعیف‌تر مثل زانوها اهمیت زیادی دارد.

محصول پیشنهادی : دمبل شش ضلعی

مزایای تمرین هایپراکستنشن

خرید دستگاه فیله کمر خانگی و انجام تمرین مستمر با آن، مزایای جسمانی قابل‌توجهی به همراه دارد که مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

  • بهبود ثبات و استحکام کمر: تمرین هایپراکستنشن، عضلات تثبیت‌کننده کمر را بهبود بخشیده که این متعاقباً به پایداری بهتر حالت بدن، جلوگیری از انحراف ستون فقرات و همچنین تقویت عضلات پشت در انجام تمرینات دیگر منجر می‌شود.
  • کاهش ریسک آسیب‌دیدگی: تقویت ستون فقرات، نه‌فقط در حین تمرینات ورزشی بلکه هنگام انجام کارهای روزمره نیز احتمال آسیب‌دیدگی را به حداقل می‌رساند. این امر تا حد زیادی از افزایش انعطاف‌پذیری در اثر انجام مستمر تمرین فیله کمر نشئت می‌گیرد. این انعطاف‌پذیری کمک می‌کند که کمر و ستون فقرات، خود را با دامنه وسیع‌تری از حرکات وفق دهند که این امر بر کاهش آسیب‌ها تأثیر معناداری می‌گذارد.
  • بهبود آگاهی از بدن: فیله کمر، هرچند یک تمرین نسبتاً سبک با قابلیت اجرای آسان است ولی می‌تواند آگاهی ورزشکار از بدنش را در طول اجرای حرکات و همین‌طور حین ورزش‌های دیگر بالا ببرد. چراکه انجام صحیح این حرکت، مستلزم برقراری نوعی تعادل ذهنی و فیزیکی برای بالا و پایین بردن کمر است.

سخن آخر

هر کدام از مزایای فوق می‌توانند دلیل خوبی برای خرید دستگاه فیله کمر باشند. به‌طور خلاصه باید گفت که وجود چنین دستگاهی در خانه، انگیزه لازم برای تحرک را در بیشتر افراد ایجاد می‌کند. ضمناً شما می‌توانید حین انجام فیله کمر، با حمل یک وزنه فشار تمرین را بالا ببرید.


دسته‌بندی