پشتیبانی 09356040365

دوچرخه ثابت

کمی صبر کنید...

خرید دوچرخه ثابت

خرید دوچرخه ثابت یکی از بهترین ایده‌ها برای ترغیب افراد به فعالیت فیزیکی بیشتر است. زندگی در عصر دیجیتال، آدمی را شیفته‌ی نوآوری‌ها و پیشرفت‌های جذاب خود کرده است؛ بااین‌حال این شیفتگی گاهی آن‌قدر زیاد می‌شود که انسان را از توجه به خویشتنِ خویش و در رأس آن، سلامتی بازمی‌دارد.

بحران کرونا و فراز و فرود روند همه‌گیری آن، عامل دیگری بود که ورزش همگانی در باشگاه‌ها را بیش از پیش به حاشیه راند. همه این‌ها دست به دست یکدیگر دادند تا اهمیت ورزش و فعالیت بدنی مستمر در زندگی روزمره، کمرنگ‌تر از همیشه باشد. ولی تردیدی نیست که یکی از الزامات سلامتی، داشتن فعالیت فیزیکی مداوم و مناسب است. مشغله یا ترس از ابتلا به بیماری، هرگز دلیل کافی و موجهی برای ورزش نکردن نیست. پس باید به دنبال راهی بود که فعالیت بدنی را به‌عنوان یک آیتم ثابت در برنامه روزانه شما بگنجاند. آیا شما هم به دنبال چنین راهکاری هستید؟ اگر چنین است، نظرتان درباره خرید دوچرخه ثابت چیست؟

دوچرخه ثابت چیست؟

جواب این سؤال، احتمالاً بدیهی به نظر می‌رسد ولی اصطلاح دوچرخه ثابت، به نوع خاصی از دوچرخه اطلاق می‌شود. وسیله‌ای که ظاهر، ویژگی و کارکردهای منحصر به خود را دارد. به‌طور کلی، دوچرخه ثابت وسیله‌ای برای دوچرخه‌سواری در منازل و اساساً هر مکانی است که در آن با محدودیت فضا روبرو هستیم. دوچرخه‌های ثابت مثل دوچرخه‌های معمولی دارای دسته، پدال (رکاب) و زین هستند؛ ولی اغلب آن‌ها فقط یک چرخ دارند. این چرخ معمولاً طوری تعبیه شده که نمی‌توان آن را دید. ضمناً این دوچرخه‌ها، به یک سازوکار قابل تنظیم مجهز هستند که به‌واسطه آن می‌توانید درجه دشواری (سختی) رکاب زدن را تغییر دهید.

خرید دوچرخه ثابت، انجام یک فعالیت هوازی آسان، مؤثر و ایمن را در محیط خانه برای افراد به ارمغان می‌آورد. فعالیتی که ضمن کمک به کالری سوزی و تناسب‌اندام، می‌تواند نقش مهمی را در ارتقای سلامت جسمی و حتی روانی ایفا کند. دوچرخه‌سواری ثابت، یک نقطه شروع آسان برای تحرک است که افراد را به داشتن سبک زندگی سالم‌تر ترغیب می‌کند.

انواع دوچرخه ثابت

دوچرخه ثابت از نظر مکان استقرار و سطح کاربری به دو نوع تقسیم می‌شود:

دوچرخه ثابت خانگی: این نوع دوچرخه همان‌طور که از نامش پیداست، مناسب استفاده در منازل است. تنوع مدل دوچرخه‌های خانگی موجود در بازار، بسیار بالاست که باید با توجه به انتظارات و بودجه‌ای که دارید نسبت به انتخاب مدل مناسب اقدام کنید.

دوچرخه ثابت باشگاهی: خرید دوچرخه ثابت باشگاهی برای استفاده در باشگاه‌ها و سالن‌های ورزشی صورت می‌گیرد. ازآنجایی‌که باشگاه‌ها و سالن‌های ورزشی، محیط‌هایی حرفه‌ای هستند، اغلب دوچرخه‌های ثابت باشگاهی با امکانات و آپشن‌های پیشرفته‌تری نسبت به مدل‌های خانگی روانه بازار می‌شوند.

قبل از خرید دوچرخه ثابت بهتر است انواع این وسیله را از حیث طراحی و کارکرد نیز بشناسید. از این جنبه، دوچرخه‌ها به 5 دسته اصلی تقسیم می‌شوند:

  • دوچرخه ثابت ایستاده: متداول‌ترین نوع دوچرخه ثابت است که ساختاری شبیه به دوچرخه‌های معمولی دارد و برای فعالیت‌های هوازی سبک تا متوسط بسیار مناسب است.
  • دوچرخه ثابت اسپینینگ: این دوچرخه به‌طور مشخص برای ورزش اسپینینگ طراحی و تولید می‌شود که هدف آن، انجام فعالیت‌های شدید و پرفشار هوازی به‌منظور افزایش استقامت و کالری سوزی بالاست.
  • دوچرخه ثابت خوابیده: این مدل دوچرخه، زین یا صندلی بزرگ‌تری دارد که دوچرخه‌سواری در حالت خوابیده یا درازکش را امکان‌پذیر می‌سازد. دوچرخه‌سواری درازکش، فعالیتی آسان‌تر بوده و فشار کمتری به کمر وارد می‌کند؛ به همین دلیل برای مبتلایان به مشکلات کمر و ستون فقرات، افراد مُسن و همین‌طور کسانی که تازه دوچرخه‌سواری را شروع می‌کنند، انتخابی ایده‌آل است.
  • دوچرخه ثابت پشتی دار: این دوچرخه مدل خاصی از دوچرخه ایستاده است؛ با این تفاوت که به یک پشتی مجهز شده که حین رکاب زدن می‌توانید با تکیه دادن به آن، احساس راحتی بیشتری داشته باشید.
  • دوچرخه ثابت دوکاره: این دوچرخه دارای دسته‌های متحرک است که کار کردن با آن علاوه بر پا به بالاتنه نیز فشار وارد می‌کند. اگر به دنبال وسیله‌ای برای درگیر کردن هر چه بیشتر بدن خود هستید، می‌توانید به خرید دوچرخه ثابت دوکاره فکر کنید.

محصول پیشنهادی : خرید تردمیل خانگی

فواید دوچرخه‌سواری ثابت

پژوهش‌های علمی، فواید و مزایای متعددی را برای فعالیت‌های هوازی ازجمله دوچرخه‌سواری برشمرده‌اند. فوایدی که هر کدام از آن‌ها می‌توانند دلیلی محکم و قانع‌کننده برای خرید دوچرخه ثابت باشند. علیرغم تفاوت‌های بعضاً قابل‌توجه بین مدل‌های مختلف دوچرخه ثابت، مزایای آن‌ها کمابیش مشابه و مشترک هستند. بگذارید به مهم‌ترین این مزایا نگاهی داشته باشیم.

  • بهبود سلامت قلب و عروق و تناسب‌اندام: دوچرخه‌سواری ضمن افزایش آمادگی هوازی، به سلامت قلب و ریه‌های شما کمک می‌کند. دوچرخه ثابت، با افزایش تدریجی مدت‌زمان فعالیت، راهی آسان و مستمر برای بهبود استقامت و تناسب اندام شماست.
  • افزایش قدرت پاها: یکی دیگر از مزایای دوچرخه‌سواری ثابت، افزایش قدرت عضلات چهار سر ران و همسترینگ است. علاوه بر این، به دلیل درگیری نسبی باسن، ساق پا و عضلات مرکزی بدن، این نواحی نیز از فواید دوچرخه‌سواری بهره‌مند می‌شوند.
  • کالری سوزی و کاهش وزن: تردیدی نیست که مزایای ورزش کردن، بارها فراتر از کاهش وزن است؛ ولی نمی‌توان از اهمیت مزایای متابولیک یک فعالیت فیزیکی به‌سادگی گذشت. بنابراین احتمالاً به این فکر می‌کنید که آیا دوچرخه‌سواری باعث لاغری می‌شود؟ مطالعات نشان داده که خرید دوچرخه ثابت، یک اقدام مؤثر برای سوزاندن چربی و متعاقباً کاهش وزن است. ضمناً این فعالیت از طریق آب کردن چربی شکمی، به کاهش سایز دور کمر نیز کمک می‌کند. دوچرخه‌سواری ثابت بسته به وزن شما و شدت تمرین می‌تواند در هر ساعت بین 400 تا 600 کالری بسوزاند.
  • بهبود خلق‌وخو: مطمئناً حس خوشایندی را که بعد از یک فعالیت فیزیکی وجودتان را در برمی‌گیرد، به خاطر دارید. این حس خوب، درواقع همان تأثیر ترشح هورمون قدرتمند و شادی‌بخش اندورفین است. دوچرخه‌سواری از طریق آزاد کردن این هورمون، ضمن بهبود خُلق، به کاهش اضطراب، افسردگی و استرس کمک می‌کند.
  • مناسب برای تمرینات هیت: خرید دوچرخه ثابت، یک انتخاب خوب برای انجام تمرینات HIIT یا تمرینات متناوب با شدت بالاست. با تغییر مقاومت و سطح دشواری چرخش پدال در هر دقیقه می‌توانید شدت تمرین خود را کم و زیاد کنید. علاوه بر این شما می‌توانید از همین دوچرخه برای گرم کردن و سرد کردن بدن خود نیز استفاده کنید. بنابراین این وسیله ورزشی را می‌توان یک وسیله همه‌منظوره دانست.

جمع‌بندی

نمی‌دانید چطور ورزش مستمر را به بخش جدایی‌ناپذیری از زندگی روزمره تبدیل کنید؟ به دنبال یک نقطه شروع جذاب، در دسترس و ترغیب‌کننده هستید؟ در این صورت خرید دوچرخه ثابت می‌تواند کلید حل مشکل باشد. خرید این وسیله را می‌توان یک سرمایه‌گذاری هوشمندانه و مقرون‌به‌صرفه دانست. چون با یک بار هزینه کردن، تا سال‌ها از فواید و مزایای ورزش مفرح دوچرخه‌سواری بهره خواهید برد.