پشتیبانی 09356040365

خرید اسکوتر

کمی صبر کنید...
ترتیب نمایش:

 

امروزه با پیشرفت تکنولوژی وسایل نقلیه مختلف و جدیدی را در سطح کوچه و خیابان های شهر میتوان دید. یکی از این وسایل نقلیه که قدمت چندانی نداشته و در ابتدا برای سرگرمی کودکان ساخته شده بود اسکوتر میباشد. به علت داشتن مزیت های مختلف مانند حمل و نقل آسان، افراد زیادی اقدام به خرید اسکوتر میکنند. همچنین والدین نیز که به دنبال ایجاد یک فعالیت فیزیکی سالم برای کودک خود هستند، یکی از گزینه های اصلی آن ها خرید اسکوتر میباشد. اما قبل از خرید اسکوتر، باید نکات مهمی را در نظر داشت. علت این موضوع این است که اسکوتر ها نیز مانند بسیاری از وسایل انواع مختلفی دارد که هر کدام آپشن های خاصی دارند.

خرید اسکوتر

تا چند سال پیش واژه اسکوتر به معنی یک وسیله بازی دو یا سه چرخه که کودکان با فشار دادن یک پا و هل دادن آن به سمت جلو حرکت میکردند، بود. اما امروزه انواع مختلفی از اسکوتر ها به بازار آمده که برخی از آنان اصلا شبیه نمونه های سابق خود نیستند. در گذشته واژه اسکوتر برقی فقط به اسکوتر های دسته بلندی گفته میشد که دو چرخ داشت و تغییر جهت آن با کمک چرخش فرمان توسط دست های اسکوتر سوار صورت میگرفت، اما در چند سال گذشته و با آمدن هاور برد ها یا همان اسکوتر های اسمارت بالانس، دیگر واژه اسکوتر برقی به همان معنای سابق خود نیست. این نوع اسکوتر های برقی جدید که دارای دوچرخ هستند، هیچ دسته خاصی برای هدایت نداشته و فرد میتواند با فشار دادن دکمه های قرار گرفته در زیر پایش تغییر مسیر بدهد.

پس از آن که اسکوتر های کودکانه از استقبال خوبی قرار گرفت، کم کم این بحث مطرح شد که این وسیله با اندازه های مناسب برای بزرگسالان طراحی شود تا بتوانند از آن برای جا به جایی استفاده کنند. پس از طراحی این اسکوتر نیز باز هم این بحث مطرح میشد که چگونه میتوان اسکوتر داشت که همچنان مانند گذشته به راحتی بتوانیم در چند حرکت آن را جمع کرده و حمل کنیم و طرفی دیگر قابلیت حرکت کردن بدون پا زدن اسکوتر سوار را ایجاد کنیم. همین موضوع باعث شد تا اسکوتر های برقی ابداع شوند. 

خرید اسکوتر

نکات مهم در هنگام خرید اسکوتر

برخلاف گذشته که اسکوتر ها تنها در چند مدل محدود و با امکانات کم وجود داشت، امروزه تعداد مدل ها و امکانات اسکوتر ها کاملا متفاوت بوده که باعث شده تا فردی که قصد خرید اسکوتر را داشته باشد نیاز به اطلاعات بیشتر داشته باشد. از جمله این امکانات میتوان به برقی بودن و یا نبودن، داشتن ترمز، جنس و تعداد چرخ، داشتن جک نگه دارنده و.... اشاره نمود.


 برقی یا غیر برقی بودن

شاید بتوان گفت یکی از اصلی ترین و مهم ترین امکانات در هنگام خرید اسکوتر، برقی بودن و یا نبودن آن میباشد. اسکوتر برقی دارای یک موتور الکتریکی بوده که بسته به مدل و برند توان جا به جایی و انتقال افراد را در سرعت و مسافت های مختلف بدون نیاز به پا زدن اسکوتر سوار دارد. همچنین در صورت انتخاب اسکوتر برقی برای خرید باید در نظر داشت که کدام نوع اسکوتر برقی مورد نظر شما میباشد، زیرا امروزه دو مدل اصلی اسکوتر برقی وجود دارد که یک مدل آن دارای دسته بوده و مشابه اسکوتر های قدیمی میباشد و مدلی که جدیدتر به بازار آمده بدون دسته بوده و تغییر جهت در آن فقط بوسیله حرکات پا میباشد که به این نوع اسکوتر برقی، هاور برد نیز میگویند.

 جنس چرخ و تعداد چرخ

اسکوتر های مختلفی با تعداد چرخ های متفاوت در بازار وجود دارند. تقریبا همه اسکوتر های بزرگسالان دارای دوچرخ میباشد زیرا حفظ تعادل در دوچرخ برای بزرگسالان تقریبا کار راحتی میباشد. اما در کودکان و مخصوصا کودکان با سنین پایین مثل 4 یا 5 سال توانایی کمی در حفظ تعادل بر روی اسکوتر دوچرخ دارند برای همین موضوع به برخی از خانواده هایی که قصد خرید اسکوتر برای فرزند خردسال خود را دارند پیشنهاد میگردد تا برای حفظ تعادل بیشتر اسکوتر های بیشتر از دو چرخ را تهیه کنند. مدل های سه چرخ اسکوتر دو نوع عمده و اصلی دارد که یک نوع آن دو چرخ در جلو که قابلیت تغییر جهت دارند و یک چرخ ثابت در عقب میباشند، و نوع دوم آن یک چرخ متحرک در عقب و دو چرخ ثابت در جلو دارند. این یک چرخ بیشتر نسبت به اسکوتر های دوچرخ تاثیر بسزایی در حفظ تعادل کودک دارند.

یکی دیگر از انواع اسکوتر هایی که در چند سال اخیر برای کودکان مد شده، اسکوتر های چهار چرخ میباشد. این نوع اسکوتر که از یک صفحه پهن مستطیلی با 4 چرخ در گوشه های آن درست شده، کاملا ثابت بوده که دیگر کودک نیازی به تلاش برای حفظ تعادل ندارد. 

عمده اسکوتر های برقی به صورت دوچرخ بوده که برای بزرگسالان طراحی شده است و اسکوتر های کودکان معمولا غیر برقی بوده که برخی از آن ها بیش از دو چرخ دارند. در صورتی که قصد تهیه اسکوتر را دارید به کاربر آن توجه کنید که در صورت بزرگسال بودن بهتر است دوچرخ و برقی بوده و در صورتی که کاربر اسکوتر کودک بود میتوانید از انواع دو چرخ و یا سه چرخ آن نیز استفاده کنید.


 داشتن جک

جک یکی از آپشن هاییست که بیشتر در اسکوتر های دوچرخ دیده میشود زیرا اسکوتر های سه و یا چهار چرخ به صورت ایستاده قادر به حفظ تعادل خود بوده و نیاز به تکیه دادن به مکان خاصی را ندارد. در گذشته اسکوتر ها به علت دو چرخ بودن، قادر به حفظ تعادل در حالت ایستاده نبودند، اما امروزه برخی از برند های مطرح تولید اسکوتر اقدام به اضافه کردن جک به اسکوتر برای حفظ تعادل در حالت ایستاده میباشند.


 داشتن ترمز

یکی از اصلی ترین و مهمترین امکاناتی که باید در هنگام تهیه اسکوترهای برقی و غیر برقی به آن توجه داشت، داشتن ترمز میباشد. در اسکوتر های برقی به علت زیاد شدن سرعت و حرکت در کوچه ها و خیابان ها و معابر اصلی باید دارای ترمز باشد. در اسکیت های کودکان نیز بهتر است این امکان وجود داشته باشد زیرا در صورت نداشتن قابلیت ترمز، برخی کودکان قادر به کاهش سرعت اسکوتر نمیباشند، و این موضوع میتواند خطرات جانی و مالی زیادی را به همراه داشته باشد. 

در هنگام خرید اسکوتر های ترمز دار باید این موضوع را در نظر داشت که چندین نوع ترمز میتواند برای اسکوتر ها وجود داشته باشد. در بین تمامی انواع مدل ترمز دو مدل آن بیشتر از بقیه مطرح بوده که یکی از آنان از تماس مستقیم کفشک با چرخ و مدل دیگر به صورت ترمز های دیسکی میباشد. ترمز های دیسکی بسیار استاندارد تر بوده و از ایمنی بیشتری برخوردار میباشند.


نتیجه گیری این که کدام اسکوتر را بخریم

با توجه به توضیحات داده شده، در صورتی که قصد خرید اسکوتر را دارید در نظر گرفتن چند فاکتور اصلی میتواند بسیار کمک کننده باشد. اولین موضوع بحث کاربر اسکوتر میباشد که اگر کاربر اسکوتر مورد نظر کودک است، نیازی به خرید اسکوتر های برقی ویا صندلی دار نمیباشد، در عوض میتوانید اسکوتر هایی با تعداد چرخ های بیشتر از دوتا برای تعادل بیشتر کودک تهیه کنید. در صورتی که کاربر اسکوتر بزرگسال است، باید به هدف استفاده از آن نگاه کنیم که اگر فرد قصد استفاده از اسکوتر برای حیاط منزل و یا داخل کوچه و خیابان جهت داشت فعالیت فیزیکی را دارد، اسکوتر های غیر برقی مناسب آن ها میباشد و اگر قصد طی مسافت های طولانی و همچنین داشتن سرعت را دارد اسکوتر های برقی گزینه مناسب تری میباشند