آیا شستشوی کفش اسکیت ضروریست؟

اسکیتیکی از ورزش هاییست که در هر فصلی و تقریبا در هر مکانی میتوان انجام داد. به علت نیاز مندی به تجهیزات کم و آسفالت بودن اکثر محل های تردد و عبور مرور، از اسکیت نه تنها برای ورزش بلکه برخی اوقات به عنوان یکی از روش های حمل نقل از آن یاد میگردد.

IMAGE 

عناوینی که در این مقاله به آن میپردازیم :

آیا شستشوی کفش اسکیت ضروریست؟
شستشوی کفش اسکیت به صورت مرحله به مرحله
 جدا سازی و شست و شوی قسمت های جدا شونده کفش
 جدا سازی چرخ ها برای شستشو
 شستشوی چرخ های
 روغن کاری بلبرینگ ها
 سر هم بندی مجدد کفش
 جمع بندی در خصوص شستشوی کفش اسکیت

 به علت تماس مداوم کفش اسکیت با محیط در بیرون، و ماندگاری طولانی پا در این کفش از سوی دیگر، موجب شده تا شستشوی کفش اسکیت یکی از مهم ترین برنامه های دوره ای هر اسکیت سواری باشد. برخی اوقات نیز به علت شرایط جوی نامناسب مانند بارش باران یا برف و همچنین شرایط محیطی، کفش اسکیت دچار آلودگی شود و برای استفاده مجدد نیاز به شستشوی کفش اسکیت داریم. اگر شما هم به دنبال یادگیری نحوه شستشوی کفش اسکیت هستید این مطلب را تا انتها دنبال کنید.

با وجود ابداع اسکیت در اواخر قرن 14، چندین سال طول کشید تا این ورزش همگانی شده و تجهیزات مورد نیاز آن در دسترس همه افراد قرار گیرد. اما با آسفالت شدن جاده ها و خیابان ها و همچنین درست شدن مکان های مخصوصی برای اسکیت سواران مانند پیست های مخصوص، سالت های ویژه اسکیت ومحل های مخصوص تردد اسکیت سواران و دوچرخه سواران در برخی خیابان ها، میزان استفاده از این وسیله به شدت رشد یافت. همچنین به علت استفاده مداوم و تماس با محیط بیرون خواه ناخواه دچار آلودگی هایی میشود که در صورت تمیز نکردن کفش مشکلات زیادی اتفاق خواهد افتاد که از جمله این ها میتوان به بوی بد کفش، رشد قارچ ها، و اختلال عملکرد در بلبرینگ ها اشاره کرد.

شستشوی کفش اسکیت به صورت مرحله به مرحله

بر خلاف کفش های معمولی، شسشتوی کفش اسکیت دارای ظرافت و پیچیدگی های بیشتری میباشد. این پیچیدگی به علت ترکیب شده فلز به همراه پارچه میباشد. همچنین در برخی قسمت ها مانند چرخ علاوه بر نظافت نیاز به روان کاری نیز دارد.

 برای شستشوی کفش اسکیت علاوه بر آب ، مواد شوینده و مقداری پارچه، نیازمند یکی آچار آلن ( یا همان آچار چرخ یا آچار شش سر) برای باز کردن چرخ و نظافت قسمت بلبرینگ ها میباشد.


 جدا سازی و شست و شوی قسمت های جدا شونده کفش

تقریبا تمامی کفش های اسکیت در سراسر دنیا دارای دو بخش میباشد که شامل بدنه فلزی و اصلی اسکیت که دارای چرخ و های و دیگر موارد بوده و یک کفش پارچه ای که با پا مستقیما در تماس میباشد.

 به علت داشتن روغن در قسمت های مختلف چرخ اسکیت و فلزی بودن بدنه اسکیت امکان شستشوی کفش در تست آب و یا ماشین لباس شویی وجود ندارد برای همین هر کدام از قسمت های پارچه ای و فلزی باید جداگانه شسته شود.

برای این شستشو در ابتدا شما نیاز به جدانمودن بخش پارچه ای کفش اسکیت و شستشوی آن به در تشت آب و یا ماشین لباس شویی دارید. پس از آبکشی مناسب آن را در یک قسمت با هواگیری مناسب قرار داده تا به خوبی خشک شود.برای شسشتوی بدنه فلزی نیز میتوانید با پارچه ای مرطوب کثیفی ها را از روی بدنه پاک کنید.


*جهت مشاهده و خرید آنلاین محصولات اسکیت اینجا کلیک کنید*


 جدا سازی چرخ ها برای شستشو

عدم عملکرد مناسب چرخ های اسکیت از مهمترین دلایل اقدام به شسشتو ی کفش اسکیت میباشد. به علت داشتن بلبرینگ و روغن در سیستم خود، برای نظافت و تعمیر این بخش نمیتوانیم از آب استفاده کنیم. همانطور که در بالا ذکر شد برای جدا سازی چرخ اسکیت نیاز به آچار مخصوص میباشد که شما میتوانید این آچار را با اندازه مناسب در هر ابزار یراقی یافت کنید. 

برخی از چرخ ها یک سوراخ برای آچار و برخی چرخ ههای دیگر دارای 2 سوراخ برای آچار میباشند. پس از شل نمودن پیچ ها و درآوردن آن ها و همچنین درآوردن میله وسط چرخ میتوانید چرخ را به راحتی از محور جدا نمایید.


 شستشوی چرخ ها

پس از درآوردن چرخ مشاهده میکنیم که خود چرخ دارای دو قسمت بوده که یکی از آن ها بخش محیطی و پلاستیکی میباشد. بخش دوم فلزی که در مرکز قرار دارد شامل بلبرینگ میباشد. برای درآوردن بلبرینگ کافیست مقداری فشار به قسمت مرکزی آن آورده تا این قسمت جدا شود. حال میتوانید بخش پلاستیکی را شسته و تمییز نمایید.

 روغن کاری بلبرینگ ها

حال بخش بلبرینگ دار را مشاهده میکنید که گوی های آن توسط نواری با رنگ های مختلف (در اسکیت های مختلف رنگ های متفاوتی دارد) پوشیده شده است که باید آن را از روی گوی ها بردارید. برای شستشوی بلبرینگ ها میتوانید از بنزین استفاده کرده به طوری که بلبرینگ ها را در بنزین به مدت 1 الی 2 ساعت بخوابانید. 

پس از بیرون آوردن بلبرینگ ها از بنزین ونوبت به خشک نمودن آن ها با استفاده از سشوار و یا دستمال میرسد. حال پس از خشک شدن باید بلبرینگ ها را مجددا روغن کاری کنید. میتوانید با استفاده از این سرنگ بر روی هر گوی در بلبرینگ یک قطره روغن اضافه کنید. پس از آن درپوش هر بلبرینگ را سر جای اولیه خود بگذارید.


 سر هم بندی مجدد کفش

حال همه قطعات نظافت شده و میتوانید مجدد اسکیت را سر هم بندی کنید. تنها باید توجه کنید که هنگام بستن پیچ ها از محکم بودن آن ها مطمئن شوید زیرا در صورت شل بودن پیچ، نه تنها میتواند موجب شکستگی محور یا میله شود بلکه ، ممکن است خطرات جانی نیز به همراه داشته باشد. حال اسکیت شما تمیز و آماده حرکت میباشد.

 جمع بندی در خصوص شستشوی کفش اسکیت

اگر شما یکی از کاربران کفش اسکیت هستید و از اسکیت کفشی خود به صورت مداوم استفاده میکنید قطعا نیاز به شستشوی کفش اسکیت خود دارید. برخلاف تصور عمومی تمییز کردن و یا حتی تعمیر کفش اسکیت بسیار ساده بوده و نیاز به هیچ تخصص و یا مهارت خاصی جز باز کردن چندین پیچ، روغن کاری و سپس بستن دوباره آن ها ندارد.