اولین کاری که باید انجام دهید این است که به وضوح تشخیص دهید که قرار است چه نوع شنای انجام دهید. آیا برای یک مسابقه، تمرین منظم یا فقط شنا تفریحی؟ مکان شنا نیز مهم است، چه قرار است در آب آزاد انجام دهید یا به سادگی به استخر بروید.

ما سعی کرده‌ایم این فرآیند را بر اساس معیارهای اساسی مشخصی برای شما ساده و تجزیه کنیم تا بتوانید بهترین عینک شنا را انتخاب کنید.

  1. اولین نکته، سطح (level) است. آیا به تازگی شنا را شروع کرده اید و تمرینات شما آنقدر فشرده نیست یا برای مسابقه تمرین می کنید؟ عینک‌های این دو دسته بسیار متفاوت خواهند بود.
  2. نکته دوم اندازه و تناسب است. بسیار مهم است که عینک‌ها کاملاً متناسب با صورت شما باشند تا از نفوذ آب به داخل چشم جلوگیری کنند.
  3. سومین مورد، رنگ لنز است که چه در داخل و چه در خارج از منزل شنا می کنید و نور استخر چقدر است.

سطح خود را در نظر بگیرید

قبل از خرید عینک شنا، مهم است که اهمیت سطح را درک کنید. شما یا به دنبال چیزی هستید که هنگام شروع کار راحت، قابل اعتماد و اساسی باشد یا به دنبال چیزی هستید که تناسب اندام بالاترین اولویت شما در کنار دوام برای تمرینات سخت باشد. در این موارد، انتخاب عینک بسیار متفاوت است و بر عملکرد شنای شما تأثیر می گذارد. از این رو، قبل از اینکه حتی شروع کنید، به وضوح در ذهن خود بدانید که در چه سطحی هستید و قصد دارید از عینک برای چه هدفی استفاده کنید. مطمئن شوید که بهترین عینک شنا را برای نیازهای خود انتخاب کرده اید.

مبتدی

عینک‌های مخصوص شناگران مبتدی برای راحتی و تنظیم آسان (با بند یا پل‌های بینی بریده‌دار) طراحی شده‌اند تا امکان تنظیم آسان را فراهم کنند در حالی که در استخر، راحتی و قابلیت اطمینان احتمالاً دو ویژگی مورد نظر شما هستند. اگر میدان دید وسیع تری می خواهید، می توانید ماسک شنا را نیز انتخاب کنید. با پایداری متوسط، میدان دید پانوراما را ارائه می دهد تا بتوانید همه چیز را در اطراف خود ببینید و احساس راحتی کنید.

متوسط

عینک‌های شنا برای استفاده منظم با پل بینی انعطاف‌پذیرتر و میدان دید باریک‌تر طراحی شده‌اند. آنها هنوز هم به راحتی تنظیم می شوند و در طول شنا پایداری بیشتری ارائه می دهند. اگر یک یا دو بار در روز در آب هستید، انتخاب عینکی که سختی‌های سبک زندگی شنا و تمرینات معمولی را تحمل می‌کند، هدف شماره یک شماست. همچنین اگر به عینک ترجیح می‌دهید، ماسک‌های شنا با این ویژگی‌ها وجود دارد.

پیشرفته

عینک‌های مخصوص شناگران پیشرفته برای نگه‌داشتن کامل صورت، میدان دید دقیق و ثبات عالی هنگام شنا طراحی شده‌اند. آنها هیدرودینامیک و ایده آل برای کمک به شما در رسیدن به اهداف عملکرد خود هستند. برخی از عینک‌ها دارای پل‌های بینی قابل جابجایی هستند، بنابراین می‌توانید یکی را انتخاب کنید که بیشتر به چهره‌تان می‌آید. با این حال، عینک های نوع "سوئدی" را باید خودتان با تنظیم بند و پل بینی به گونه ای تنظیم کنید که عینک کاملاً با صورت شما سازگار شود. اینها برای راحتی فوق العاده و دید فوق العاده واضح طراحی شده اند.

اندازه عینک شنا

یک ویژگی مهم در مورد تناسب مناسب این است که چگونه عینک به حدقه چشم شما شکل می‌دهد. اگر آنها قادر به مکش نباشند، ممکن است نشت کنند یا حتی سقوط کنند. مطمئن شوید که هیچ شکافی وجود ندارد. به یاد داشته باشید که بند گاهی اوقات به میزان زیادی بر روی فیت عینک تأثیر می گذارد. ما موارد زیادی را دیده‌ایم که افراد حتی قبل از اینکه بخواهند بند عینک خود را تنظیم کنند، ناامید می‌شوند.

آزمایش اندازه عینک شنا

در اینجا روشی سریع وجود دارد که چگونه می توانید تناسب عینک خود را آزمایش کنید - مطمئن شوید که آنها محکم هستند تا آب وارد نشود. قبل از خرید عینک شنا، آن را بدون بند روی صورت خود قرار دهید و بررسی کنید که آیا عینک با مکش حداقل برای یک ثانیه در جای خود باقی می ماند یا خیر.
سپس عینک را با یک بند روی آن قرار دهید و اطمینان حاصل کنید که مناسب است. نواحی تمرکز پل بینی و چشم ها هستند. مطمئن شوید که تناسب آن محکم است.
اگر عینک مکش ایجاد کند و در جای خود بماند، اندازه مناسبی دارد. اگر نه، سایز دیگری را امتحان کنید.

رنگ لنز

رنگ لنزهای شما باید متناسب با محل شنا باشد. به یاد داشته باشید، رنگ نه تنها برای زیبایی شناسی، بلکه روی عملکرد نیز تاثیر دارد. انتخاب رنگ شما باید به شرایط نوری استخری که در آن شنا می‌کنید یا شدت/ضعیف بودن نور طبیعی در فضای باز بستگی دارد. بسیاری از رنگارنگ ها در درجه اول برای استفاده در داخل خانه هستند، اما برخی از سایه های تیره تر مانند آبی، خاکستری یا سیاه مطمئنا به کاهش تابش نور خورشید کمک می کنند. بسته به اینکه در داخل خانه یا خارج از منزل، در نور شدید یا کم نور شنا می کنید، لنز به طور ایده آل باید بینایی شما را بهبود بخشد.

امروزه انواع مختلفی از لنزها موجود است. عینک های رنگی و آینه ای به سایه زدن چشمان شما در هنگام شنا در نور شدید کمک می کنند، اما هنگامی که در استخرهای سرپوشیده شنا می کنید، رنگ آن چندان مهم نیست.

لنز کم رنگ

اگر در مناطقی با روشنایی کم شنا می کنید. جایی که استخر نسبتا تاریک و کم نور است. این لنزها به لنزهای شفافی نزدیکتر هستند که نور طبیعی را ارائه می دهند و باید در شرایط کم نور انتخاب شوند زیرا دید دقیقی را ارائه می دهند. آنها همچنین برای شرایط ابری که حداکثر دید مورد نیاز است مناسب هستند.

لنز آینه ای

اگر در فضای باز یا در استخری با نور روشن شنا می کنید. در شرایط آفتابی ایده آل است زیرا تابش خیره کننده و انعکاس خورشید را کاهش می دهد. اگر هر روز در تمرین ظهر شنا می کنید، ممکن است این عینک را در نظر بگیرید. چه چیزی بهتر از داشتن یک عینک آفتابی در آب بدون ترس از گم شدن و همچنین امکان دیدن زیر آب. علاوه بر این، لنزهای آینه ای اغلب برای مسابقات استفاده می شوند زیرا از دیدن چشمان شما توسط حریف جلوگیری می کنند.

لنز دودی یا فوتو کروماتیک

اگر در مناطقی با روشنایی متوسط شنا می کنید، اینها می توانند انتخاب خوبی باشند. این لنزها به نور واکنش نشان می دهند و به طور خودکار با تغییر شرایط نور تنظیم می شوند. آنها در نور روشن تیره می شوند و در نور کم روشن تر می شوند. آنها برای شنا در فضای باز و حتی در آب های آزاد زمانی که خورشید غیرقابل پیش بینی است، داخل و خارج می شوند، ایده آل هستند. این لنز برای چشمان شما نیز بسیار مفید است و خستگی چشم را کاهش می دهد. بسیاری از شناگران آب های آزاد و ورزشکاران سه گانه لنزهای فتوکروماتیک را ترجیح می دهند.


منبع : https://blog.decathlon.in/