جدیدترین مطالعه در مورد روند استفاده از کمربند بدنسازی در سال 2003 انجام شد. محققان گزارش دادند که تنها 27 درصد از اعضای باشگاه که به نظرسنجی پاسخ دادند از کمربند استفاده کردند. در 10 سالی که از آن زمان می گذرد، می توانم بگویم که این تعداد به درصد کمتری کاهش یافته است. این احتمالاً به این دلیل است که سردرگمی زیادی در مورد مضر بودن یا مفید بودن کمربندها برای پیشرفت وجود دارد.

متأسفانه، بسیاری از «متخصصان» در تمرین این ادعا را اشتباه کرده اند که استفاده از کمربند بدنسازی یک عصا است که می تواند منجر به کاهش قدرت عضلات پایین کمر (Erector spinae) و به طور کلی «قدرت مرکزی» شود.

اکثر مردم فکر می کنند که کمربندهای بدنسازی مانند یک بریس برای حمایت از تنه شما عمل می کنند تا عضلات مرکزی بدن شما مجبور به این کار نباشند، که ادعایی نادرست است. این کمربندها در واقع می توانند به شما در افزایش استفاده از عضلات شکم و کمر کمک کنند. تحقیقات نشان داده است که بستن کمربند هنگام بلند کردن یا بر روی استفاده از عضلات ارکتور اسپاینا تأثیر چندانی ندارد و یا در واقع استفاده از آنها را تا 25 درصد افزایش می دهد. مطالعات انجام شده بر روی کمربندهای وزنه برداری نیز افزایش شدید فعالیت عضلانی راست شکم را نشان می دهد.

 در اینجا سه دلیل اصلی وجود دارد که باید قبل از بلند کردن وزنه در نظر بگیرید.1. کمربندها باعث تثبیت و کاهش استرس بر روی ستون فقرات می شوند

برخی از مطالعات تایید کردند که بستن کمربند در حین بلند کردن وزنه، دمبل و هالتر فشار داخل شکمی را تا 40 درصد افزایش می دهد، در حالی که یک مطالعه گزارش داد که فشردگی دیسک های بین مهره ای تا 50 درصد کاهش می یابد. افزایش فشار داخل شکمی شبیه بادکردن بالون در داخل حفره شکمی است. فشار داخل حفره شکمی به ستون فقرات فشار می آورد تا از داخل آن را حمایت کند، در حالی که عضلات مرکزی در دیواره شکم و کمر از بیرون به ستون فقرات فشار می آورند. این فشار درونی و بیرونی باعث تثبیت ستون فقرات و کاهش استرس در هنگام بلند کردن وزنه های سنگین می شود. به این صورت است که کمربند های بدنسازی می توانند به محافظت در برابر آسیب های کمر در هنگام بلند کردن کمک کنند. این به خاطر کمربند تامین کننده تکیه گاه نیست، به دلیل واکنش بدن به کمربند تامین کننده حمایت از ستون فقرات است.


2. کمربندها بیومکانیک بدن بهتری ایجاد می کنند

تحقیقات نشان می دهد که هنگام بلند کردن وزنه ها، بستن کمربند بدنسازی میزان خم شدن ستون فقرات (خم شدن به جلو در ستون فقرات)، اکستنشن ستون فقرات (خم شدن پشت ستون فقرات) و خم شدن جانبی ستون فقرات (خم شدن از پهلو به پهلو) را کاهش می دهد، اما افزایش می یابد. میزان خم شدن در باسن و زانو. به عبارت دیگر، یک کمربند شما را مجبور می‌کند که بیشتر با پاهایتان بلند کنید تا پشت، که دقیقاً همان موقعیت بیومکانیکی است که می‌خواهید هنگام بلند کردن چیزی از زمین استفاده کنید. اینها همچنین بیومکانیک هایی هستند که می خواهید در هنگام ددلیفت و اسکات با هالتر استفاده کنید.

برای مشاهده قیمت کمربند بدنسازی کلیک کنید.


3. کمربندها عملکرد بهتری دارند

آیا بستن کمربند، قدرت یا رشد عضلانی شما را افزایش می دهد؟ آره! طبق برخی تحقیقات، بستن کمربند حداقل برای تمرینات پایین تنه مانند اسکات به افزایش همه موارد فوق کمک می کند.

اگر مجلات علمی مطالعات کمربند وزنه برداری را بررسی کنید، برای یافتن مطالعاتی در مورد تأثیر بستن کمربند روی حداکثر قدرت یک تکرار مشکل خواهید داشت. بنابراین، زمانی که گروه تحقیقاتی ویدر را اداره می کردم، تصمیم گرفتم خودم چنین مطالعه ای را انجام دهم. ما 12 بالابر آموزش دیده داشتیم که حداقل به مدت 5 سال به طور مداوم اسکوات انجام می دادند،یک بار اسکات را با کمربند و یک بار بدون کمربند در دو نوبت جداگانه در آزمایشگاه انجام دادند. کمربندی که می بستند یک کمربند به سبک پاورلیفینگ بود که دور تا دور آن 4 اینچ بود. ما متوجه شدیم که کمربند به این بالابرها اجازه می‌دهد به طور متوسط 10 پوند بیشتر از زمانی که کمربند را نمی‌بندند، چمباتمه بزنند. مطالعات دیگر گزارش کرده‌اند که سرعت تکرارهای انجام شده در اسکوات در زمانی که آزمودنی‌ها از کمربند استفاده نمی‌کردند، حدود 10 درصد سریع‌تر بود. این به ویژه در تکرارهای بعدی یک ست صادق بود. این نشان می دهد که بلند کردن کمربندها ممکن است به افزایش قدرت عضلانی کمک کند و به حفظ بهتر آن قدرت در طول یک ست کمک کند.


برخی تحقیقات همچنین نشان داده اند که بستن کمربند بدنسازی در حین اسکات باعث افزایش فعالیت عضلانی عضلات چهارسر ران و همسترینگ می شود. داشتن فعالیت عضلانی بیشتر در طول تمرین می تواند به رشد بهتر عضلات در طولانی مدت کمک کند.

به شما توصیه میکنیم برای خرید کمربند بدنسازی حتما از تنوع محصولات اسپرت رول استفاده کنید.