نحوه شارژ اسکوتر برقی

اگر به تازگی موفق به خرید اسکوتر برقی شده اید، یکی از مهمترین چیزهایی که باید بدانید این است روش درست شارژ کردن آن چگونه است. کاملاً ساده است اما قطعاً مواردی وجود دارد که بایدآن ها را رعایت کنید.
در زیر راهنمای جامعی از مهمترین چیزهایی که باید بدانید را خواهید دید.

بگذارید اسکوتر شما خنک شود

هرگز باتری اسکوتر خود را بلافاصله پس از استفاده از آن شارژ نکنید. حداقل 15 دقیقه قبل از شارژ بگذارید خنک شود. باتری اسکوتر برقی هنگام استفاده گرم می شود و طول عمر باتری و همچنین ظرفیت باتری در هنگام شارژ داغ تأثیر منفی می گذارد.

مطمئن شوید که اسکوتر برقی و شارژر شما خیس نیست

اگر در شرایط مرطوب و بارانی سوار شده اید و حتی اگر اسکوتر برقی شما دارای رتبه IP باشد، تعداد بسیار کمی از آنها کاملا ضد آب هستند. قبل از اینکه سیم برق را به پریز وصل کنید، مهم است که مطمئن شوید همه چیز خشک است.
حداقل 30-45 دقیقه توصیه می شود.

از شارژر اصلی استفاده کنید

اطمینان حاصل کنید که همیشه از شارژر مناسب همراه اسکوتر برقی و تایید شده توسط سازنده استفاده می کنید تا از آسیب باتری جلوگیری کنید. شارژرهای خارج از برند ممکن است با مواد شیمیایی باتری سازگار نباشند، یا ممکن است آن را با نرخ بالاتری که از حد مجاز آن فراتر می رود، شارژ کنند. اگر از شارژر اصلی استفاده نمی کنید، مطمئن شوید که ولتاژ آن یکسان است.

در محیط خشک و خنک شارژ کنید

یک مکان خنک و خشک (دمای اتاق) شرایط ایده آل برای شارژ باتری اسکوتر برقی است. دمای کمتر از 0 درجه سانتیگراد / 32 درجه فارنهایت یا گرمتر از 45 درجه سانتیگراد / 113 درجه فارنهایت توصیه نمی شود، زیرا دمای پایین یا دمای بالا می تواند به باتری آسیب برساند.
هرگز اسکوتر برقی خود را زیر نور مستقیم خورشید شارژ نکنید. چنین دمای شدید می تواند باعث خرابی جدی یا حتی انفجار شود.
اسکوتر برقی را در یک اتاق مرطوب یا در مکان هایی که در معرض آب، باران، برف یا مایعات دیگر هستند شارژ نکنید.

هنگام شارژ اسکوتر خود را خاموش کنید

خاموش کردن اسکوتر برقی هنگام شارژ بهترین روش است. شارژ کردن اسکوتر برقی با روشن بودن باعث کاهش سرعت شارژ باتری می شود و می تواند منجر به آسیب باتری شود.

ابتدا شارژر را به پریز برق وصل کنید

همیشه دفترچه راهنمای خود را برای روش های شارژ بررسی کنید. برای اکثر اسکوترهای برقی، قاعده کلی این است که همیشه ابتدا شارژر را به پریز برق و سپس اسکوتر برقی را وصل کنید. مگر اینکه دفترچه راهنمای شما خلاف این را بگوید.
دلیل این امر این است که اگر مشکلی پیش بیاید، فرض کنید اتصال کوتاهی داشته باشد، فقط شارژر اسکوتر آسیب می بیند.اکثر شارژرها دارای یک چراغ نشانگر قرمز هستند که نشان می دهد شارژ می شود. اگر شارژر قرمز شد، همه چیز خوب است، اگر نه، آن را از برق بکشید و ببینید قابل تعمیر است یا آن را تعویض کنید.

شارژر را به درگاه شارژ اسکوتر وصل کنید

دوشاخه شارژر را در درگاه شارژ اسکوتر برقی قرار دهید. اکثر اسکوترهای برقی مدرن وضعیت شارژ را روی صفحه نمایش نشان می دهند. وقتی چراغ شارژر سبز است، به این معنی است که باتری اسکوتر کاملا شارژ شده است.

تا کامل شارژ نشده، آن را از برق نکشید

برای اینکه تا حد ممکن چرخه عمر باتری خود را از بین ببرید، همیشه سعی کنید آن را به طور کامل شارژ کنید.

از تخلیه کامل آن خودداری کنید. هرچه بیشتر با یک باتری کاملا شارژ شده سوار شوید، خطر تخلیه کامل آن کمتر است که برای باتری خوب نیست. البته، باتری‌های لیتیوم یون اسکوترهای برقی امروزی می‌توانند در اینجا و آنجا کاملاً شارژ نشوند، اما سعی کنید از تبدیل شدن آن به یک عادت اجتناب کنید.

از شارژ بیش از حد باتری خود اجتناب کنید

باتری های اسکوتر دوست ندارند بیش از حد شارژ شوند. اگرچه ممکن است فکر کنید که به این صورت است که آن را به طور کامل شارژ می کنید، اما اینطور نیست.

بهترین فرآیند شارژ این است که به محض پر شدن باتری اسکوتر، شارژ را متوقف کنید. اسکوتر برقی شما ممکن است دارای محافظ داخلی شارژ بیش از حد باشد، اما با این وجود، همیشه بهترین تمرین این است که پس از پر شدن سطح باتری، آن را از برق بکشید.

بلافاصله پس از شارژ سوار نشوید

قبل از سوار شدن توصیه می شود که حدود 5 دقیقه منتظر بمانید تا باتری اسکوتر برقی پس از شارژ شدن خنک شود. عمر باتری اسکوتر برقی را افزایش می دهد.

سوالات متداول در مورد شارژ اسکوتر برقی

یک سری سوالات کلی در مورد نحوه و نکات شارژ اسکوتر برقی وجود دارد که در ادامه به آن ها پرداختیم.

چگونه متوجه شوید که اسکوتر برقی شما در حال شارژ است؟

وقتی چراغ نشانگر روی شارژر قرمز شد و روی صفحه اسکوترهای الکترونیکی مشاهده کردید که در حال پر شدن است، در حال شارژ شدن است. شارژر وقتی پر شود سبز می شود.

اسکوتر من چه مدت باید شارژ شود؟ 

این بستگی به مدل و اندازه باتری شما دارد. همچنین چه نوع شارژر باتری اسکوتر دارید. دفترچه راهنمای شما اطلاعاتی در مورد مدت زمان شارژ شدن آن دارد. بین 3 تا 5 ساعت برای بسیاری از اسکوترهای برقی معمولی امروزی معمول است. اگر 8 ساعت طول می کشد، شارژ کردن باتری یک شبه ایده خوبی است. برخی از شارژرهای سریع می توانند آن را در کمتر از یک ساعت پر کنند، اما این باید به عنوان یک نسخه پشتیبان به جای یک روال استفاده شود.

هر چند وقت یکبار یک اسکوتر برقی را شارژ کنیم؟

اگر هر روز اسکوتر خود را سوار می‌کنید، بسته به مسافتی که می‌روید، احتمالاً در تمام طول روز که از آن استفاده می‌کنید، اسکوتر برقی خود را در طول شب شارژ خواهید کرد. اجازه ندهید سطح باتری به زیر 30 درصد برسد زیرا باتری های لیتیوم یونی در این سطح عملکرد خوبی ندارند. شما به سرعت پایین می آیید و همچنین طول عمر باتری را کوتاه می کنید.

نتیجه

شارژ کردن اسکوتر الکترونیکی پیچیده نیست، اما انجام صحیح آن باعث افزایش طول عمر باتری و همچنین عملکرد آن می شود. پیدا کردن یک روال خوب و هرگز اجازه ندادن آن به طور کامل تخلیه شود، دو نکته مهم است.

منبع : https://fluidfreeride.com/