مایو را نباید به صورت خیس در بین لباس‌های کثیف رها کرد زیرا محیط مرطوبی باعث رشد قارچ و میکروب در بافت مایو می‌شود. همیشه بعد از شنا باید مایو را درون یک کیسه پلاستیکی قرار دهید و پس از رسیدن به منزل سریع آن را بشویید تا کلر باعث پوسیده شدن مایو نشود. بهتر است برای شستشوی مایو از دست و آب سرد استفاده کنید اما اگر آن را به لباسشویی انداختید بهتر است درون کیسه توری قرار بگیرد.

بعد از خرید مایو شنا مردانه به این نکته توجه کنید که دارای اسپندکس هستند و اگر در معرض تعریق یا روغن‌‌‌های بدن قرار بگیرند تجزیه می‌‌شوند و باید هرچه سریع‌تر این آلودگی‌ها حذف شوند. برای شستشوی مایو اجازه دهید آن به مدت ۳۰ دقیقه در آب سرد خیس بخورد و سپس حتما از مایع ملایم و مخصوص اسپندکس استفاده کنید.

خیس کردن

زیرا خیساندن مایو باعث می‌شود مواد شیمیایی، نمک، ماسه یا روغن‌های بدن که درون بافت آن نفوذ کرده‌اند، بیرون بیاید و بهتر تمیز شود. برای شستن مایو می‌توانید از سرکه سفید نیز استفاده کنید که هم بوی بد پارچه را از بین می‌برد و هم باکتری‌های سطح پارچه را کاهش می‌دهد. برای خشک کردن مایو، آن را چروک نکنید که بافت آن آسیب ببیند بلکه آن را به آرامی فشار دهید تا آب اضافی خارج گردد.

خشک کردن

همچنین برای خشک شدن شدن مایو نباید آن را روی وسایل گرمایشی قرار دهید زیرا باعث آسیب به بافت پلاستیکی آن می‌شود و بهتر است در محیط باز و در معرض نور خورشید خشک شود. بهتر است مایو را آویزان نکنید چون ممکن است فرم خود را از دست بدهد و کش بیاید و پس از این‌که کاملا خشک شد نیز به صورت صاف جمع کنید. هنگامی که مایو به تن دارید، روی سطوح ساینده مانند سیمان و بتن ننشینید، زیرا بافت آسیب می‌بیند و باعث ایجاد سوراخ می‌شود. اگر بعد از خرید مایو شنا آن را برای فصل بعد جمع می‌کنید، حتما مایو را درون کیسه پارچه‌ای بگذارید زیرا کیسه‌های پلاستیکی موجب رشد قارچ و باکتری درون آن می‌شود.